transport leków i suplementów

Zamawianie leków i suplementów przez internet

Polacy coraz częściej decydują się na zakup leków i suplementów przez internet. W końcu jest to wygodne rozwiązanie i zazwyczaj nie wymaga nawet wyjścia z domu. Czy takie działanie jest jednak w pełni bezpieczne? Czy przez internet można zamówić wszystkie dostępne leki i suplementy, czy są w tej kwestii ograniczenia?

Jakie leki i suplementy można zakupić przez internet?

Suplementy diety można obecnie kupić nie tylko w aptekach, ale również w drogeriach czy sklepach internetowych. Leki z kolei mogą sprzedawać wyłącznie apteki internetowe i co istotne – tylko te, które posiadają również działalność stacjonarną. Przedsiębiorca nie może więc sprzedawać leków wyłącznie przez internet.

Dodatkowo sprzedaż ta może dotyczyć wyłącznie leków niewymagających recepty. Jeśli więc lekarz przepisał Ci określony lek, możesz zakupić go stacjonarnie lub ewentualnie zamówić przez internet i odebrać w wybranej aptece. W obydwu przypadkach konieczne jest okazanie wypisanej recepty.

Jakie istnieją zagrożenia związane z zamawianiem leków i suplementów przez internet?

Brak pewności co do składu i działania substancji

W internecie łatwo jest trafić na sklepy internetowe, które nie działają w pełni legalnie. Zwłaszcza, jeśli sam do końca nie wiesz, jak sprawdzić legalność takiej firmy – wówczas łatwo popełnić błąd. Zakup leków lub nawet suplementów u takiego źródła w skrajnych przypadkach może wiązać się z konsekwencjami, takimi jak:

  • brak deklarowanego działania,
  • niepożądane objawy,
  • uzależnienie od substancji o silnym potencjale uzależniającym,
  • zakup innej substancji, otrzymanie leku przeterminowanego, wycofanego ze sprzedaży lub nieprawidłowo przechowywanego.

Komisja Europejska wprowadziła wspólne logo dla wszystkich aptek, które działają online w pełni legalnie. Dzięki temu jako klient możesz łatwo zweryfikować, czy dana strona jest odpowiednim miejscem do zakupu leków i suplementów. Logo działa na terenie całej Unii Europejskiej. Składa się z czterech linii oraz białego krzyża. Trzy linie posiadają różne odcienie zieleni, a czwarta, najwyższa – jest szara.

Dodatkowo apteka online działająca w pełni legalnie musi spełnić dodatkowe wymagania, takie jak wpis do rejestru aptek czy podleganie kontroli właściwego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego.

Ryzyko nieprawidłowego przechowywania i transportu

Apteka, która działa w pełni legalnie i oferuje wysokiej jakości leki i suplementy, przekazuje złożone zamówienia firmom kurierskim. Nie ma więc żadnego wpływu na to, jak wygląda transport leków i ich przechowywanie. Tymczasem warunki przechowywania takich produktów muszą być w pełni bezpieczne, bowiem tylko w ten sposób możliwe jest zachowanie właściwości leczniczych określonych substancji.

Największe zagrożenia związane są z:

  • działaniem promieni słonecznych i wysokich temperatur,
  • zabrudzeniami i zakurzeniami,
  • bezpośrednim kontaktem ze ścianami i podłogą.

Jeśli leki zostały szczelnie i bezpiecznie zapakowane, nie ma mowy o zabrudzeniach czy kontakcie ze ścianą. Niestety nadal istnieje ryzyko nieprawidłowego działania wysokich temperatur, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim.

W najcieplejsze dni temperatura panująca w samochodach dostawczych może śmiało sięgać 30 stopni Celsjusza. Spora część leków powinna być przechowywana w temperaturze od 15 do maksymalnie 25 stopni Celsjusza, jednak dokładne warunki powinny być opisane na opakowaniu leku lub suplementu.

Jeszcze większy problem może dotyczyć paczkomatów, w których najczęściej panuje temperatura równa temperaturze otoczenia. Jeśli przesyłka zostanie pozostawiona na dzień czy dwa, leki mogą zwyczajnie stracić swoje właściwości.

Kupując leki i suplementy warto więc korzystać z usług sprawdzonych, stacjonarnych aptek – zwłaszcza w okresie zimowym i letnim, kiedy to panują skrajne temperatury.

Źródło:

https://archiwum.mz.gov.pl/leki/produkty-lecznicze/przechowywanie-lekow
https://www.gov.pl/web/gif/sprzedaz-lekow-w-internecie
5/5 - (1 vote)