Przebarwienia pojawiają się na twarzy kobiet starszych i młodszych. Nie ma co do tego zasady. Faktem jest natomiast, że znacząco zmieniają wygląd, niestety w negatywny sposób. W momencie, gdy pękają naczynia krwionośne, objawia się to powstawaniem zaczerwień na twarzy, najczęściej w okolicy policzków. Efekt ten nasila się szczególnie zimą, kiedy nasza skóra jest poddana na działanie niskich temperatur lub silnych wiatrów. Jeśli nie chronimy się przy pomocy odpowiednich kremów nawilżających, może właśnie dojść do powstania skóry naczynkowej.
Wiele kobiet przy pierwszym kontakcie z przebarwieniami myśli, że to tylko chwilowy problem, który sam zniknie. Niestety prawda jest taka, że jeśli kobieta ma skłonność do przebarwień, to bez odpowiedniego zadbania o skórę, nie uda się odzyskać ładnego, naturalnego wyglądu. Trzeba podjąć działania z zakresu medycyny estetycznej, które pozwolą raz na zawsze zapomnieć o uciążliwych przebarwieniach na twarzy.
Usuwanie przebarwień z pomocą VPL
Obecnie pod kątem skuteczności, najlepsze efekty daje laserowe leczenie przebarwień. Kryje się ono pod nazwą VPL (Variable Pulsed Light) i może być stosowane nie tylko u kobiet, które borykają się z rumieniem, ale również profilaktycznie, by zapobiec ich powstawaniu. To drugie jest szczególnie istotne, jeśli zdajemy sobie sprawę, że nasze ciało jest wrażliwe i spodziewamy się, że w związku z nadchodzącym okresem zimowym mogą nas dopaść przebarwienia.
Jak działa laserowe leczenie przebarwień? Otóż wykorzystuje się w tym zabiegu impulsy świetlne, które są kierowane na konkretną część twarzy, w której występuje rumień. Jest to oczywiście działanie bezpieczne i bezbolesne, więc kobieta nie będzie odczuwać żadnego dyskomfortu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie jest to zabieg uniwersalny, lecz za każdym razem dostosowany do predyspozycji pacjentki. Najpierw lekarz określa, z jakim stopniem zaawansowania przebarwień mamy do czynienia, a następnie decyduje, ile zabiegów będzie potrzebnych. Warto jednak przygotować się na minimum 3 zabiegi, które powinny być wykonywane z przerwą od 3 do 6 tygodni. Widzimy więc, że leczenie przebarwień przy pomocy VPL wymaga czasu, jednak zdecydowanie warto go poświęcić przez wzgląd na pozytywne efekty tego działania.
Zalecenia po zabiegu VPL
Choć leczenie przebarwień z użyciem lasera jest bezpieczne, to jednak pacjentka musi stosować się do pewnych zasad, by po wykonanym zabiegu nie doszło do żadnych komplikacji. Podstawowym warunkiem jest unikanie promieniowania słonecznego w miejscach, w których przykładany był laser. Warto przyjąć okres ochronny wynoszący 4 tygodnie po zabiegu, po którym zrezygnujemy z opalania, a naświetlane miejsca będziemy smarować kremem z filtrem UV. Trzeba też ostrożnie obchodzić się ze skórą, unikając peelingów i dbając o jej odpowiednie nawilżenie. Bezpośrednio po zabiegu laserowego leczenia przebarwień musimy też odstawić na jakiś czas makijaż, który ma właściwości wysuszające skórę. Przed zdecydowaniem się na zabieg trzeba być świadomym tych wymagań. W innym wypadku efekty mogą się nie utrzymać, a podrażnienie skóry może nawet pogorszyć wygląd twarzy.