depilator

Cechy dobrego depilatora – jak wybrać?

Uwielbiasz mieć gładkie nogi? Nie znosisz irytujących włosków na ciele – na przykład pod pachami? Wolisz, gdy miejsca intymne są wygolone? W takim razie z pewnością zastanawiałaś się nad tym, jaki depilator wybrać. Jeśli szukasz informacji na ten temat, to doskonale trafiłaś. Dowiesz się z tego tekstu, czym się kierować przy wyborze tego urządzenia.

Zalety depilatorów

Dlaczego warto wybrać depilator nad maszynkę albo inne metody pozbywania się niechcianego owłosienia? Depilatory są poręczne i wygodne. Ich obsługa jest prosta i każdy może poddać się depilacji w domu samodzielnie, bez czyjejkolwiek pomocy.

Ponadto, zakup depilatora ma jednorazowy charakter. Są to też urządzenia wszechstronne – dzięki wykorzystaniu różnych nakładek można z nich korzystać do usuwania włosków z różnych partii ciała. Istotne jest także to, że depilatory rzadko powodują uczulenia skóry. Przede wszystkim jednak depilator pozwala dłużej zachować gładkość skóry. Urządzenie umożliwia wyrwanie włosa wraz z cebulką. To zaś zapobiega szybkiemu odrastaniu włosów. Efekt może się utrzymywać nawet 2-3 tygodnie. W przypadku maszynki będzie to najwyżej kilka dni.

Oczywiście korzystanie z depilatorów ma też swoje wady. Kobiety o bardzo wrażliwej skórze mogą mieć problem z podrażnieniami i uczuleniami. Zabieg może też dla pewnej części osób być zbyt bolesny. Usunięcie włosów może wywoływać dyskomfort, z którym nie każda pani będzie chcieć sobie radzić. No i ostatnia ważna kwestia – włosy po depilacji mogą niestety wrastać w skórę.

Zalety depilatorów sprawiają jednak, że ta metoda pozbywania się owłosienia z ciała jest wybierana przez wiele kobiet jako najlepsza.

Jakie są rodzaje depilatorów?

Na rynku mamy wiele depilatorów, które na różny sposób radzą sobie z usuwaniem włosów. Jeśli więc szukasz depilatora, możesz kupić:

  1. Depilator pęsetowy – klasyczny
  2. Depilator dyskowy – klasyczny
  3. Depilator IPL
  4. Depilator laserowy
  5. Depilatory z elektrolizą

Depilatory klasyczne pozbywają się włosków przy pomocy jednego z dwóch rodzajów głowic. W pierwszym wypadku są używane głowice pesetowe, które doskonale sprawdzają się w wypadku słabych i rzadkich włosów. Ich głowica może mieć różną liczbę pęset – im ich więcej, tym golenie jest dokładniejsze i szybsze. Zarazem jednak w większym stopniu może wywoływać podrażnienia naskórka. W drugim przypadku zamiast pęset jest dysk ceramiczny lub metalowy, które mogą być dodatkowo wyposażone w specjalną antybakteryjną powłokę. Dyski ceramiczne są bardziej łagodne dla skóry, ale depilatory tego typu są zarazem droższe. Tego rodzaju depilator jest też bardziej dokładny niż depilator pęsetowy.

Nowsze rozwiązania, wykorzystujące do depilacji światło to depilatory IPL i depilatory laserowe (nazywane też epilatorami). Depilator IPL wykorzystuje lampę, która emituje światło wchłaniane przez cebulki włosów. Powoduje to zastopowanie wzrostu włosa. Na podobnej zasadzie działają depilatory laserowe, ale one emitują pojedynczą wiązkę światła o określonej długości fali. Wiązka działa termicznie, uszkadzając włos w miejscu odpowiedzialnym za jego wzrost. Z kolei depilator z elektrolizą wykorzystuje prąd o odpowiednim – bezpiecznym i skutecznym zarazem – napięciu do uszkodzenia mieszków włosowych. Nad depilatorem laserowym ma tę przewagę, że w jego wypadku nie ma znaczenia kolor włosa.

Wszystkie te metody mają przewagę nad depilacją klasyczną ze względu na długość utrzymywania się efektu gładkości oraz bezbolesność. Są to jednak urządzenia droższe, a ponadto mogą istnieć pewne ograniczenia co do ich stosowania choćby w przypadku chorób skóry lub ciąży.

Cechy dobrego depilatora

Dobry depilator powinien być skuteczny i dopasowany do skóry oraz owłosienia. Są osoby ze słabszymi i mocniejszymi włosami. Niektórzy mają gęste owłosienia, a inni rzadkie. Trzeba więc optymalnie dopasować depilator do własnych potrzeb. Jest jednak kilka kwestii, które są wspólne dla depilatorów każdego rodzaju. Najlepsze depilatory odznaczają się takimi elementami jak:

  • dobra głowica – powinna być odpowiednio wyprofilowana. Dobrze by była ruchoma. Obie te kwestie dają w efekcie dokładniejszą depilację.
  • wysoka estetyka – wygląd też ma znaczenie, choć nie powinna ta kwestia być ważniejsza niż funkcjonalność. Ale nie da się ukryć, że ładnie zaprojektowany depilator będzie przyjemniej ustawić na półce.
  • duża funkcjonalność – oznacza m.in. możliwość odpowiedniej regulacji prędkości pracy głowicy, dzięki czemu można dopasować sposób działania depilatora do skóry i owłosienia – by wywoływać jak najlepszy efekt przy jak najmniejszej bolesności i niskim podrażnieniu naskórka. Ale to także np. wbudowane podświetlenie, funkcja cichej pracy, podnoszenia włosków czy nawiewu powietrza.
  • dostępność dodatkowych akcesoriów – depilatory można zakupić z dodatkowymi akcesoriami, które miewają różne funkcje. Jedne mogą poprawiać komfort użytkowania – np. etui czy rękawice i głowice chłodzące, a inne pomagają utrzymać urządzenie w czystości – np. pędzelki do czyszczenia głowicy z włosków. Warto się zorientować, czy do kupowanego depilatora dodatkowe akcesoria są dołączane lub czy można je osobno nabyć.
  • dostępność nakładek różnego rodzaju – wiele urządzeń umożliwia założenie dodatkowych nasadek, dzięki którym korzystanie z depilatora jest bardziej komfortowe. Mogą to być nasadki chłodzące – łagodzące ból – nasadki masujące i nasadki do depilacji miejsc wrażliwych – stosowane w podobnym celu co nasadki chłodzące – nasadki do peelingu, a także nasadki golące – działające jak golarka elektryczna, uzupełniające efekt stosowania depilatora i pozwalające pozbyć się włosków z miejsc delikatnych.

Ponadto należy wziąć pod uwagę sposób zasilania depilatora. Istnieją depilatory akumulatorowe – wygodne, bo mobilne, ale cięższe niż depilatory sieciowe. Te z kolei są lżejsze, ale wymagają podłączenia ich do gniazdka i korzystania z przewodu. Nie rozładują się jednak w czasie depilacji. Są też depilatory, które łączą w sobie obie cechy, oferując możliwość działania na akumulatorach oraz opcję podłączenia do gniazdka. W tym wypadku należy zwrócić uwagę na cenę takiego urządzenia. Warto też zastanowić się nad depilatorem wodoszczelnym, który pozwala na depilowanie pod bieżącą wodą. Depilowanie na mokro jest preferowane przez dużą część kobiet ze względu na mniejszy dyskomfort.

Jaki depilator wybrać?

Jest wiele firm, które oferują bardzo dobre depilatory. Do najpopularniejszych należą firmy takie jak Braun, Philips, Panasonic, Remington, Beurer, Rowenta. Marka jest oczywiście istotna, ale przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę kwestie użytkowe, skupiając się na wyborze odpowiedniego rodzaju depilatora. Należy zastanowić się nad tym, czy dane urządzenie sprawdzi się w indywidualnym przypadku. Ważne tu są gęstość i kolor owłosienia, a także wrażliwość skóry. Znaczenie może mieć także nasza odporność na ból – zakup urządzenia, które będzie leżeć na półce, bo korzystanie z niego jest niekomfortowe, nie ma przecież sensu. Również cena oraz dodatkowe funkcje i akcesoria będą miały wpływ na zakup. Wszystko to jednak trzeba dopasować do indywidualnych potrzeb i możliwości. W razie wątpliwości najlepiej zaś pytać bezpośrednio u sprzedawcy lub producenta.

Rate this post