DMSO

Czym jest DMSO? Działanie i zastosowanie dimetylosulfotleneku

DMSO (dimetylosulfotlenek) jest znanym środkiem stosowanym w medycynie alternatywnej, który polecany jest na wiele dolegliwości. Czym dokładnie jest DMSO? Na jakie dolegliwości jest polecany? Czy warto po niego sięgnąć?

DMSO – co to jest?

DMSO, czyli dimetylosulfotlenek jest rodzajem związku siarki organicznej, który posiada bardzo szerokie zastosowanie. Używany jest on między innymi jako lek przeciwzapalny, przeciwbólowy, także jako odczynnik analityczny i rozpuszczalnik.

Do produkcji dimetylosulfotleneku dochodzi podczas wytwarzania papieru z miazgi drzewnej. Jego charakterystyczną cechą jest silny zapach czosnku.

Jakie są właściwości i zastosowanie DMSO?

Zwolennicy DMSO wskazują, że to związek o bardzo szerokim zastosowaniu w leczeniu wielu dolegliwości. Stosowany jest głównie zewnętrznie – na skórę. Polecany jest on między innymi na:

Zapalenia i dolegliwości bólowe

Ze względu na swoje przeciwzapalne i przeciwbólowe działanie DMSO polecany jest w różnych dolegliwościach. Zmniejsza stany zapalne i redukuje ból, a przez to pomaga w redukcji wielu chorób. Może być stosowany także na skórę.

Schorzenia stawów

DMSO pomaga w dolegliwościach stawowych, między innymi przy zapaleniach stawów, chorobie zwyrodnieniowej stawów. Może być używany bezpośrednio na skórę, aby zredukować dolegliwości.

Działanie przeciwzakrzepowe

Dimetylosulfotlenek wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, dlatego zmniejsza on ryzyko pojawienia się zatorów, zakrzepów oraz udarów. Pomaga w rozpuszczaniu skrzepów.

Śródmiąższowe zapalenie pęcherza

Związek ten ma pomagać na śródmiąższowe zapalenie pęcherza. Stosowany jest wtedy z użyciem cewnika.

Trudno gojące się rany

Zewnętrzne zastosowanie DMSO polecane jest w przypadku trudno gojących się ran, na przykład odleżyn. Wtedy pomaga on w redukcji obrzęków, rumienia, łagodzi dolegliwości bólowe i pomaga w szybszym gojeniu.

Nowotwory

Zwolennicy stosowania DMSO wskazują, że ma być on również skutecznym lekiem na raka. Niestety, na razie badanie nie potwierdziły jego właściwości terapeutycznych w tym kierunku.

Jak stosować DMSO?

Dimetylosulfotlenek oferowany jest w różnych postaciach. Najczęściej jest on używany w postaci roztworu – płynu, który nakłada się na skórę. Następnie przenika on w głąb tkanek, aby wywołać efekt terapeutyczny.

Innym sposobem stosowania DMSO jest żel. Ze względu na swoją postać jest ona łatwiejszy w rozsmarowaniu na skórze. W takiej formie wybierany jest między innymi na dolegliwości stawowe.

Rate this post