Medycyna estetyczna jest dzisiaj coraz popularniejszym sposobem poprawy urody i samopoczucia. Co dokładnie kryje się pod tym terminem? Kiedy warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej? Sprawdź teraz!
Czym jest medycyna estetyczna?
Dziedzina medycyny określana jako medycyna estetyczna skupia się na poprawie estetyki skóry i jej przydatków – włosów, paznokci. Ma ona na celu zarówno profilaktykę, zapobiegając pojawianiu się niedoskonałości, jak i skupiona jest na ich usuwaniu za pomocą odpowiednich urządzeń, narzędzi, preparatów.
Z zabiegów medycyny estetycznej można skorzystać w gabinetach specjalizujących się w tym zakresie. Uprawnienia do zabiegów posiadają lekarze medycyny estetycznej po odpowiednich kursach.
Medycyna estetyczna a kosmetologia i chirurgia plastyczna
Ze względu na swoją specyfikę medycyna estetyczna lokuje się pomiędzy kosmetologią a chirurgią plastyczną.
- W porównaniu do kosmetologii medycyna estetyczna pozwala na uzyskanie znacznie skuteczniejszych efektów, ponieważ zabiegi odbywają się z ingerencją w ciągłość skóry.
- Z kolei w zestawieniu z chirurgią plastyczną medycyna estetyczna jest bezpieczniejsza, ponieważ ingerencja ta nie jest aż tak poważna, a zabiegi nie wymagają długiego okresu rekonwalescencji.
Kiedy warto skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej?
W gabinetach medycyny estetycznej można skorzystać z szerokiej gamy zabiegów, które skupione są na estetyce ciała, twarzy, włosów. Są one dedykowane zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Można też skorzystać z nich niezależnie do wieku, dlatego medycyna estetyczna nie ma pod tym względem żadnych ograniczeń.
Wśród wskazań do skorzystania z zabiegów medycyny estetycznej znajdują się:
- Oznaki starzenia skóry, w tym zmarszczki, wiotkość skóry, utrata owalu twarzy,
- Przebarwienia skórne, powstałe na skutek ekspozycji na słońce, plamy starcze, pochodzenia hormonalnego,
- Blizny, w tym blizny potrądzikowe, po urazach i zabiegach,
- Skóra nierówna, szara, zmęczona,
- Trądzik i łojotok,
- Nadmierna suchość skóry,
- Cienie i worki pod oczami,
- Poprawa wyglądu części twarzy i ciała, między innymi modelowanie ust, policzków, piersi, pośladków,
- Nadmiernie nagromadzona tkanka tłuszczowa, która jest trudna do usunięcia,
- Cellulit – skórka pomarańczowa,
- Rozstępy – świeże i starsze,
- Obniżona jędrność ciała,
- Owłosienie ciała,
- Nadmierne wypadanie włosów.
Jak odbywają się zabiegi medycyny estetycznej?
Medycyna estetyczna obejmuje szereg różnorodnych zabiegów prowadzonych na bazie specjalistycznego sprzętu, między innymi do usuwania naskórka – peelingu, sprzętu laserowego. Stosowane są także specjalne preparaty i akcesoria, na przykład botoks, kwas hialuronowy, nici PDO.
Lekarz medycyny estetycznej może dobrać najlepszy rodzaj zabiegu w zależności od potrzeb pacjenta, aby zapewnić mu optymalne efekty.
Warto pamiętać o tym, że medycyna estetyczna nie zawsze daje optymalny efekt po jednokrotnym zabiegu. W wielu przypadkach konieczne jest wzięcie udziału w serii zabiegów, aby można było uzyskać optymalne rezultaty. W określonych przypadkach zabiegi powinny być systematycznie powtarzane, by utrzymać efekty.
Zabiegi medycyny estetycznej – gdzie warto z nich skorzystać?
Zabiegi wchodzące w ramy medycyny estetycznej mogą być prowadzone wyłącznie przez lekarzy posiadających odpowiednie uprawnienia. Stąd też duże znaczenie ma znalezienie takiego gabinetu, w którym medycyna estetyczna będzie na jak najwyższym poziomie.
Aktualnie w całej Polsce można skorzystać z ofert gabinetów medycyny estetycznej. Adresy, oferty i cenniki przeprowadzanych zabiegów, a ponadto opinie na temat gabinetów można znaleźć online.